PŘIHLÁŠENÍ

TITANIC: Všechno má svůj čas
TITANIC, brněnská heavy metalová legenda loni vydala na CD živák "Metalovej svátek", v říjnu následovalo turné po klubech na jeho podporu a nyní se hovoří o další nahrávce, kompilaci skladeb z let 1986-1987. Více v rozhovoru prozradí zakládající člen Titanicu, kytarista a zpěvák Zdeněk Černý.Máte za sebou loňské říjnové turné s Asgard a Eagleheart a letos v únoru ještě krátké tour po Slovensku. Jak bys zpětně ohodnotil tyhle koncerty a jaká byla návštěvnost na nich?
Koncerty byly parádní. Podle velikosti klubu tam vždycky přišlo od 150 až 200 lidí. Přišli na nás skalní fanoušci, ti co nás neviděli 20 let. Je to spíš setkání s nimi. Zahrajeme staré i nové skladby a pak si popovídáme třeba u piva. Vzhledem k úspěšnosti plánujeme tu stejnou tour i letos v září a říjnu. Všechno upřesníme na našich stránkách www.Titanicband.cz.


Stále je k dispozici váš živák "Metalovej svátek", tedy záznam koncertu z brněnského Semilassa z prosince roku 2015. Máš nějaké informace o jeho prodeji, kolik kusů je zhruba k dnešnímu dni mezi fans?
Přesný počet prodaných CD neznám, ale odhaduju to okolo 1000 ks.


Pověz, prosím, pár slov o chystaném, kompilačním albu Titanicu. Jak jsem ale zaznamenal, nahrávka na fyzickém nosiči vycházet nebude?
Fakt o tom nic nevím.


Titanic měl ve své době jeden z největších fanklubů v naší republice. Byl jsem taky členem, vydávali jste fanziny a další věci, nicméně jak už to tak bývá, spoustu věcí ze starých časů jsem rozpůjčoval nebo jinak pozbyl. Patříš ty sám mezi lidi, kteří si dění v kapele poctivě archivovali a máš třeba ještě něco z těchto materiálů u sebe k dispozici?
Ze starých časů mě moc toho nezbylo. Nějaký plakáty a po jednom kusu z asfaltových desek. Nejsem velkej sběratel.


Pamatuji také dávný sraz fanklubu v Kroměříži, který tehdy natáčela i Československá televize. Záznam byl pak v televizi odvysílán v dosti zkrácené podobě počátkem devadesátých let. Myslíš, že by bylo možno tenhle materiál ještě někde dohledat? Pokoušeli jste se například o něj vy sami? Třeba jako bonus k nějakému DVD by to možná nebylo marné...
Na koncert si pamatuju dobře. Natáčeli jsme zrovna v Bratislavě "Ábela" a do Kroměříže jsme si jen tak narychlo odskočili zahrát. Co se týče záznamu z televize ten bude určitě ztracenej. Moc věcí se po revoluci někam zahodilo.


Mezi vaší první a druhou deskou byl po instrumentální stránce po příchodu Džora do kapely poměrně značný rozdíl. Jak bylo pro tebe náročně se instrumentální zručnosti tohoto nadaného kytaristy přizpůsobit a zároveň k tomu ještě zvládat pěvecké party?
Pro mě to nebylo zas tak moc rozdílné. Druhá deska byla víc instrumentální, ale nemyslím, že by pro mě byla výrazně složitější. První byla jiná. Mám ale pocit, že tím, že "Metal Celebration" byl první deskou Titanicu, tak si ji lidi o trochu víc pamatují.


Taky nelze zapomenout na Rockfest a tehdy následné odvysílané televizní Aktuality, kde se k Titanicu pravilo, že "podobné scény nemají nic společného s uměním ani hudbou". Na Rockfestu tehdy hrála řada dalších, například punkových kapel (HNF, FPB, Bratrova svatba...), kteří měli narážek proti systému více než Titanic. Dovedl bys nějak odpovědět, proč tehdejší mocipáni kritizovali v televizi právě vás? Bylo to proto, že jste měli největší fanouškovskou základnu a oni nevěděli co s tím?
Tehdy se potlačovalo všechno, co bylo jen trochu masový. Komáři měli strach ze všeho, kde bylo najednou moc lidí a co neměli pod kontrolou. Rockfest byl od nich geniální nápad, aby si zmapovali rockovou scénu a podle toho pak mohli určit, kdo bude hrát a kdo ne. Nakonec dohráli sami.


Ceny nosičů LP desek a CD nosičů legendárních tuzemských kapel začínají v poslední době na různých aukčních portálech šplhat mnohdy dosti vysoko. U debutu Titanicu ani tak ne, protože se ho tehdy prodalo mnoho, u "Ábela" už jsou ty ceny vyšší a kupříkladu vaše album "3" už je dnes docela cenný, sběratelský artikl, neboť se ho zdaleka už tolik neprodalo. Na vašem eshopu je tohle CD ale stále k dostání. Jde o nějakou jeho reedici, kterou jste dělali na žádost fanoušků, nebo původní vydání od tehdejšího Monitoru?
Tak to opravdu nevím. V té době, kdy album "3" kluci vydali, jsem byl zrovna na dovolené. Asi jim ještě něco zbylo.


Když odbočím jednou otázkou od Titanicu, v loňském roce jsi také točil zpěv na CD "Trapista", které spáchal kytarista Pačess. O co v tomto případě šlo a jak vznikla tahle spolupráce?
Se Zdenkem Vlčkem spolupracujeme hodně. Jednak hrajeme často s kapelou Asgard, kde hraje na kytaru a pak úzce spolupracujeme se Slavkovským pivovarem, kde Pačess pracuje. Při nějakém setkání se mě zeptal, jestli bych nezazpíval jednu jeho písničku. Poslal mně podklady a mně se to líbilo. Řekl, udělej si to jak chceš, nechám to na tobě.


Dík za rozhovor. Kdybychom se tedy mohli dočkat další řadové desky Titanicu? Kolik nových věcí máte hotovo a hráváte už něco z novinek i na koncertech?
Všechno má svůj čas. A tak je to i s naším CD. Nedá se naplánovat, ale musí příjít samo, jinak stojí za... Chtěli bychom ho letos dodělat. Novinky zatím nehrajeme. Děkuji za zájem a za celou kapelu zdravím všechny fanoušky Titanicu.

Zobrazeno: 3466x

Magua


» TITANIC: Všechno má svůj čas (10.4.2017)
» TITANIC (Racin Music): (30.8.2011)
» TITANIC: (11.8.2011)


PŘIDAT KOMENTÁŘ

Rozhovor | TITANIC: Všechno má svůj čas | Hard Music Base


O NÁS
PRAVIDLA
KONTAKT© 2008-2018. Částečné nebo úplné kopírování materiálů je možné pouze se svolením HardMusicBase.cz a odkazem na zdroj.

TOPlist