PŘIHLÁŠENÍ / REGISTRACE

MORAVSKÝ ANDĚL:


Na úvod tak trochu zapeklitá otázka. Máš vůbec ještě v paměti jak vlastně vznikl název kapely? V době zrodu kapely (pravda, už to bude dvacet let), si většina tvrdších kapel dávala co nejdrsnější názvy a vy jste přišli s názvem Moravský Anděl?
Jak a proč vznikl právě název Moravský Anděl, tak to se už asi nikdy nedovíme. Víme jen, že je dílem zakladatele skupiny Petra Luňáčka na podzim roku 1991 a i přes mírné protesty nově příchozích členů se celkem rychle zažil a nebyl důvod zaběhnutý název měnit. Často taky musím odpovídat na otázky, jestli nejsme patrioti nebo snad věřící. Tak určitě ani jedno, ani druhé, i když pravda, při každém sčítání lidu po roce 1989 se hlásím k moravské národnosti. A taky je naprostou pravdou, že většina kapel přicházela s drsnějšími názvy. Vzpomínám, jak jsme naši první kapelu vybírali dokonce ze tří stovek názvů a tak vzniklo Mass Hystery a pak následoval deathmetalový Reaktor.


Pojďme tedy k tomu nejdůležitějšímu, co se za poslední dobu v kapele událo. V září loňského roku opustili sestavu skupiny tři muzikanti najednou a to kytarista Tomáš Maralík, bubeník Martin Pančocha a dokonce i poslední, který ze zakládajících členů v sestavě ještě hrál - kytarista Karel Prchal. Proč se rozhodli svou činnost v kapele ukončit?
Vím s naprostou jistotou, že kdyby celá minulá sestava dostala nezávisle tutéž otázku, výsledkem by bylo šest různých odpovědí. Nebudu se pouštět do větších polemik, prostě tato kapela byla dlouhodobě mrtvá, nepracovala na sobě, spoléhala na to, že jí všechno spadne do klína a uvízla v pasti okolních zábav. Poslední CD z roku 2002 je toho hlavním důkazem. A na tuto skutečnost jsem neustále poukazoval a v poslední době možná až příliš agresivně a když k tomu přičtu veliké pracovní vytížení obou kytaristů, přibývající věk všech členů a pochopitelnou reakci našeho zpěváka, který dále nehodlal mrhat svým pěveckým talentem v kapele bez další budoucnosti, tak se výsledek "konečně" dostavil. Kapelník na tuto neudržitelnou situaci rezignoval a jen jeho výměna by kapelu na nohy nepostavila, takže jsem se pokusil z pozice druhého "služebně nejstaršího" člena o radikální řez. Měl jsme naprosto jasno, že v nové sestavě nemůže pokračovat bubeník Martin Pančocha, s jehož hrou jsme byli všichni čím dál tím více nespokojeni a taky kvůli celkovému přístupu i Tomáš Maralík, beze sporu výborný kytarista. A nebylo to vůbec jednoduché vzhledem ke spoustě společně prožitých let a veselých zážitků. Zbylí členové byli zpočátku skeptičtí, ale brzy pochopili celý záměr a myslím, že se společně podařilo vytvořit stylově jednotnou bandu, která chce ještě něco dokázat. Ale tímto je varuji - velice rychle, protože jsem při tomto budování "nové tváře" kapely zestárnul minimálně o dalších pět let [smích].


Všichni tři jmenovaní jsou aktivní v nějaké jiné skupině nebo se rozhodli svou hudební kariéru ukončit?
V současné době je snad jediný aktivní kytarista Tomáš Maralík, který po celou dobu působení v naší kapele hrál současně v příborské skupině Var, kde si uspokojoval své "dýpárplovské" potřeby, kterých se mu u nás nedostávalo. Takže se jí teď může věnovat na plný úvazek. Bubeník Martin Pančocha si u nás konečně po sedmi měsících vyzvedl svou bicí soupravu, takže není vyloučeno, že se svým otcem vytvoří spoustu kvalitní muziky ve vyhlášených barových podnicích a u bývalého kapelníka Karla Prchala je velká pravděpodobnost, že nastartuje svoji druhou hudební kariéru jako pomocný zvukař, protože již od mladých let měl patent na představu o kvalitním zvuku [smích].


Představíš nám muzikanty, kteří jsou nyní s tebou v kapele?
Takže kromě mé maličkosti zůstal z bývalých členů pouze zpěvák Petr Škrabal z daleké obce Brumov - Bylnice a baskytarista Jan Odlevák z Kopřivnice. V září 2010 se novými členy stali doprovodný kytarista Tomáš Rajs z Frýdku Místku (ex-Temperament) a za bicí usedl Erik Hajtmánek z Kopřivnice (ex-Unstable), který už nám minulý rok vypomohl svým záskokem, když za necelý měsíc zvládl větší polovinu našeho repertoáru. Jako poslední se v kapele usadil na doporučení skupiny Salamandra sólový kytarista Tomáš Šín z Ostravy (ex-Kreyn) a tímto skupině Salamandra definitivně odpouštím "uloupení" našeho bývalého zpěváka Ivana Borovského v roce 2005 [smích]. A taky je podstatné, že se s novou sestavou snížil věkový průměr kapely skoro o deset let!


Jak tahle změna sestavy ovlivnila práce na připravované desce? Prozradíš nám o ní něco bližšího? Kdy asi vyjde, pod jakým názvem a jestli taky s novými muzikanty nepřijde nějaká změna stylu a podobně?
Změna ovlivnila práci na připravované desce jen časově. Nejprve jsme logicky museli v podstatě z nuly připravit nový "zábavový" a především koncertní repertoár a teď musíme přesvědčit naše fanoušky, že tato přeměna byla pozitivním přínosem a vydobýt si zpět své postavení, kdy nás už mnozí začali pomalu odepisovat. Změna ale v žádném případě neovlivní skladbu připravované desky, protože většina nápadů byla opět ode mě a právě naopak - věřím, že noví členové, kteří se určitě budou autorsky podílet, přinesou na desku nový svěží vítr. Jen se holt musíme definitivně rozloučit s medovými baladami na téma "proč láska bolí" a věcmi typu "nebyl ani chlupatý a řekl mi hoj" našeho bývalého kytaristy Karla Prchala [smích]. Jinak vzhledem ke vzniklé situaci si už netroufám odhadnout vydání desky, reálně to vypadá až na jaro 2013. Nemůžu v tuto chvíli slíbit nic jiného, než že celý příští rok na ní budeme intenzívně pracovat, protože je to pro nás priorita č.1! Pracovní název zůstává stejný - "Právo tyranů", skladeb by mělo být více, než na předchozím albu a vzhledem ke kvalitám a stylovému zaměření nových členů je nadmíru jasné, že tato deska bude nejrychlejší a nejtvrdší v celé historii kapely. A o to tady celou dobu jde!

17. září se chystá koncert na oslavu dvacetiletého výročí vzniku kapely. Chystáte nějaký speciální koncert? Objeví se někdo v roli hostů?
Původně jsme měli v plánu udělat větší akci, bohužel nás město Kopřivnice nepodpořilo a zamítlo nám dotaci k našemu dvacetiletému výročí. Oslavu ale určitě plánujeme v rámci našich finančních možností a hlavními hosty by měli být dvě přední české powermetalové kapely Power 5 z Brumova (potvrzeno) a brněnský Eagleheart (v jednání). Jen místo a čas konání se změnilo, protože už nejsme vázáni místem našeho působení, což byla podmínka zmiňované dotace. Akce proběhne 27. srpna v Hostašovicích v areálu Zrzávky.


V červenci byste se měli objevit v Praze. Na vašich stránkách s datem koncertu je uveden název Skutečná liga. O co jde?
O tomto projektu jsem letos slyšel poprvé, i když se koná již šestý ročník a celkem nás zaujal, protože je to jediná soutěž, ve které nefiguruje možnost zaslání demo nahrávky a žádné internetové hlasování. Všech 100 kapel, které se přihlásí jako první, si to férově rozdají před porotou v Praze. Jedná se v podstatě o mezinárodní soutěž kapel bez rozdílů žánrů a všechna vystoupení jsou přístupná veřejnosti. Celá soutěž je koncipována do 4 kol s postupným vyřazováním a pro prvních pět míst čeká hudební příslušenství v hodnotě přes 100.000,- a pro vítěze je navíc připravena možnost nahrávky v nahrávacím studiu Faust Records a koncert v legendárním prostředí Hard Rock Cafe Praha. My máme napoprvé skromnější cíle a to zviditelnit se postupem do 2. kola mezi nejlepších 48 kapel. Takže držte nám palce ve středu 13.7 v 15:00, kdy se budeme prezentovat patnáctiminutovým vystoupením a jako každá z kapel stihneme zahrát své čtyři songy.


Pokud si dobře vzpomínám i ty si jednou kapelu opustil, aby ses za krátký čas zase do ní vrátil. Co tě k tomu vedlo?
Bylo to na necelé tři týdny, když s námi ještě zpíval Láďa Lysek a ten mi dával jasně najevo, že už nechce skládat vlastní věci. A všichni mluvili o nové době a tlusté čáře za minulostí. Vyvrcholilo to dnem a ten si pamatuji jako dnes - 21.10.2006, kdy jsme hráli poprvé ve Valašských Příkazech s místní kapelou Master. To byla asi poslední kapka, dostal mě ten náboj a jejich herní nadšení. Takhle jsem si zkrátka představoval kapelu, která šlape a která byla podle mého gusta. Navíc dva skvělí zpěváci a bylo to snad poprvé, kdy nás nějaká, pro nás neznámá místní kapela, v podstatě převálcovala. No bodejť by ne! Z kytaristy se později vyklubal nynější zpěvák skupiny Eagleheart a ze zpěváka náš současný zpěvák Petr Škrabal, bratr zpěváka z kapely Power 5! Ten večer jsem kapelníkovi oznámil odchod a už na to nechci ani vzpomínat, jak to kapela přijala velice vlažně, jako by to byla další samozřejmost a i přes odehraných 13 let jsem byl pro ně úplný vzduch. Po čtrnácti dnech se mi to přece jenom rozleželo v hlavě, protože takhle jsem si odchod z kapely určitě nepředstavoval a po náhodném setkání s Karlem Prchalem jsme se dohodli, že tedy zůstanu. Ale to už jsem měl jiné představy a plány o budoucnosti této kapely. A začal jsem tím, že jsem po odchodu Ládi Lyska přesvědčil kapelu o nutnosti zpěváka ze zmíněné skupiny Master. A jak to dopadlo, už všichni víme. Závěrem dnes můžu jen konstatovat - takhle vypadá nová doba a tlustá čára za minulostí!


Než jste započali práce na desce, hledali jste textaře, který by se podílel na albu. Jak to dopadlo? Našli jste někoho?
Po pravdě řečeno se obávám, že se jednalo o unáhlenou a nedomyšlenou akci našeho bývalého kapelníka a i když se přihlásilo několik textařů, nikdy nedošlo ani k náznaku spolupráce a všechny nabídky jsem musel postupně odmítat s patřičným vysvětlením. Já si texty ke svým skladbám v podstatě píšu sám a co se týká mých bývalých skládajících spoluhráčů, tak jsem nikdy nepochopil, kdy a jakým způsobem chtěli služby těchto textařů využít. Nicméně se jako poslední ozval můj známý Pavel Kroča a vypadá to, že životní zkušenosti z něj udělaly velice nadějného textaře. A pokud si sami nebudeme v brzké budoucnosti vědět rady s náročnými texty, tak samozřejmě jeho služeb využijeme...


Máš za ty roky s kapelou toho najeto dost. Obecně se mezi lidmi praví, že taneční zábavy už dávno nejsou to, co byly. To může ostatně potvrdit mnoho z nás. Znáš ale nějaký kraj nebo místo, kde to stále žije, kde bývá zaručeně plno a kam se rádi vracíte?
Najeto máme opravdu dost, v tuto chvíli přesně 602 zábav a koncertů. Časy, kdy jsme hrávali 50x ročně, jsou nenávratně pryč. Vidět zábavu, kterou dnes navštíví přes 500 lidí bývá již taky vzácností. Prostě jsme byli jiná generace, měli jsme k sobě bez internetu daleko blíž a hudby jako takové jsme si daleko více vážili. Vzhledem k velkému množství vlastních akcí jsem neměl čas jezdit na akce okolní a jen z doslechu jsem se dovídal o místech, kde to skutečně žilo a vždy vyhrával jihomoravský kraj. Tady u nás na Severní Moravě byly vyhlášeny akce hlavně na Valašsku, ale tento region jsme postupně ztráceli a v dnešní době už tam nemáme bohužel ani jedno vystoupení. A tak nám zůstalo jen několik vyhlášených, tradičních míst v okolí okresu Nový Jičín. Proto je až zázrakem, že se objeví nové skvělé herní místo a super lidé, v našem případě paradoxně nejdál od našeho bydliště a to Bystřec nedaleko Ústí nad Orlicí, kdy se o nás náhodně dověděli z jukeboxu. Takže tolik k upadajícím zábavám a je to opravdu otázka silné vůle a velké oběti, že tady Moravský Anděl vůbec ještě existuje. Závěrem bych chtěl poděkovat za rozhovor, všem našim fanouškům za podporu a spolu s vašimi čtenáři bych vás tímto chtěl navnadit na některá naše vystoupení, která naleznete na našich stránkách www.moravskyandel.cz v sekci "hrajeme".

Odpovídal: Jiří ChalupaZobrazeno: 2204x

Magua


» MORAVSKÝ ANDĚL: (13.6.2011)


PŘIDAT KOMENTÁŘ

14.6.2011 (15:25)

Docela jsem si početl...pravdivý je poslední odstavec tohoto rozhovoru


Rozhovor | MORAVSKÝ ANDĚL: | Hard Music Base


O NÁS
PRAVIDLA
KONTAKT© 2008-2019. Částečné nebo úplné kopírování materiálů je možné pouze se svolením HardMusicBase.cz a odkazem na zdroj.

TOPlist