PŘIHLÁŠENÍ

GROG: Nepotřebujeme se hnát za každovečerním hraním
Kde jsou ty časy, kdy se v půli devadesátých let objevilo v blízké vesnici na jednom z plakátů u autobusové zastávky logo kapely GROG. Teď je tady poslední měsíc roku 2016, heavy rockový Grog stále žije a vydává svou pátou desku "Mona Lisa ze Stodolní". Martin Sitek, který na otázky odpovídá, je kytarista, zpěvák i zakládající člen kapely.Grog už existuje hezkou řádku let, pojďme tedy úvodem trochu do historie. Byla tvorba kapely "odjakživa" postavená na vlastní tvorbě, nebo jste spíše začínali jako klasická "zábavovka"?
Začínali jsme samozřejmě na hitech našich idolů, a i když už dnes máme pěknou řádku vlastních songů, nebráníme se si někdy střihnout nějakou tu známou pecku od tuzemských nebo zahraničních hvězd. Upřímně, oni to mají posluchači rádi, když hraješ skladby, které znají. Když jsme začínali, tak jsme pochopitelně neměli žádné známé vlastní songy. Poměrně brzy jsme se ale s chutí vrhli na autorskou tvorbu. Která byla úplně ta první vlastní skladba Grogu, si už nepamatuju, ale první čtyři jsme v amatérských podmínkách natočili už v prosinci 1994, což bylo v tomtéž roce, kdy jsme Grog založili, takže hrát jsme je začali hned od následujícího roku. Muziku jsme dělali všichni společně a texty jsem napsal tehdy já. Chtěli jsme vždycky dělat vlastní songy, já jsem měl už zkušenost z mé předešlé kapely Radiator, kterou jsem založil v době mého studia na Bohumínském Gymnáziu, a v té jsme hráli jen vlastní skladby, měli jsme jich nějakých 37, takže pro mne nebyl problém v tomto trendu pokračovat i s Grogem. No a postupně těch vlastních pecek přibývalo a za tu dobu co hrajeme, je jich už pěkná řádka. V současnosti je super, že naši fanoušci ty naše songy už znají (někdy dokonce líp než my) a na koncertech je vyžadují a zpívají společně s námi.


Vydáváte letos své páté album, které vychází osm let od toho předchozího, což je poměrně dlouhá doba. Zřejmě není váš cíl být kapelou s ambicí vydávat desky aspoň každý druhý rok a nutně přicházet pořád s něčím novým...
Je pravda, že si museli fanoušci na toto album chvilku počkat, ale věřím, že se čekání vyplatilo. Aspoň to zatím naznačují pozitivní recenze, které se objevily v hudebních časopisech i na internetových portálech a ohlasy našich fans. My jsme v té době řešili personální otázky v kapele, neměli jsme stabilní sestavu (předešlé album „Visalaje“ jsme točili jen ve třech za pomoci hostujících muzikantů) a nové CD jsme chtěli opravdu dělat až poté, co bude kapela kompletní, ať se na skládání a nahrávání můžou podílet všichni. A tím, že každý posloucháme trošku jinou muziku, dohromady jsme, věříme, vytvořili pestré album, které nebude posluchače nudit.


Mezi vaše, dá se říci, legendární akce patří takzvaná "Srpnová noc", konaná každoročně v Bohumíně. Opravdu jste za těch víc než dvacet let žádný rok nevynechali a jak se akce vyvíjí? Lidí chodí stále ještě dost?
První „Srpnová noc“ s kapelou Grog se uskutečnila 13. srpna 1994 a bylo to naše úplně první veřejné vystoupení. Tehdy jsme ještě vůbec netušili, že se z této akce stane tradice a nejvyhlášenější rocková pařba v našem regionu. Dokonce si někteří dle termínu „Srpnovky“ plánují dovolenou tak, aby se mohli zúčastnit. Už ta první měla takový ohlas, že jsme ji museli za čtrnáct dní opakovat. V té době tady žádné podobné akce nebyly, rockeři byli hladoví a tak nebyl problém s účastí. Pamatuju si, že rekord byl v roce 2001, kdy dorazilo přes tisíc návštěvníků. To už byla fakt síla, když si uvědomíš, že se nejedná o žádný festival, kde vystupuje řada kapel, ale lidi přijdou na jedinou kapelu a ještě jsou ochotni zaplatit vstupné. Moc nás to těší a strašně si této přízně fanoušků vážíme. Když probírám těch 22 let, tak fakt asi jenom jednou nebo dvakrát jsme museli „Srpnovku“ odpískat kvůli počasí, ale hned jsme domluvili náhradní termín buď ještě na srpen, nebo září, takže jsme vlastně žádný rok nevynechali. A kupodivu fanoušci stále chodí. Už to sice nejsou tisícovky, ale těch pět set se v průměru sejde. A nechodí jen naši vrstevníci, ale čím dál tím více mladých fanoušků (a hlavně fanynek, takže srdce stárnoucího rockera při pohledu z pódia vždy zaplesá).


Když se ohlédnu do celé historie skupiny, možná se mýlím, ale nevzpomínám si, že by jel Grog někdy souvislejší turné po českých klubech. Je důvod například vytíženost členů kapely v ostatních projektech?
Tím to určitě není. Nebráníme se žádnému hraní, ale musí to být zajímavá nabídka. A tím nemyslím finančně zajímavá. Hudbou se neživíme, takže si můžeme dovolit hrát takové akce, které nás baví a kde o nás fanoušci stojí. Přeci jenom už máme nějaký ten pátek hraní za sebou a nepotřebujeme se hnát za každovečerním hraním, tak jako kdysi. Takže už si fakt akce vybíráme. O to víc se na koncerty těšíme a užíváme si je. A tím nechci říct, že bychom se vyhýbali hraní v klubech. Když to bude zajímavá nabídka…


"Mona Lisa se Stodolní" je celkem zajímavý název. Mohl bys nějak přiblížit, o čem pojednávají texty na nové desce a kdo je píše?
Většinu textů jsem napsal já, tři přinesl bubeník Roman a poslední skladba, bonusová, je zpěváka Dalibora. Bonus z toho důvodu, že žánrově se skladba poměrně liší od našeho rockového stylu, zazní v ní symfonický orchestr, ale věříme, že si své posluchače určitě najde. A co se týče obsahu textů, když teď nad tím přemýšlím, většina mých textů je asi o ženách a dívkách a o různých podobách vztahu k nim. Zejména vztahu zničujícím. Nečekej žádný velký optimismus, moje texty jsou spíše depresivní. Vždycky jsem se spíš vyžíval v těch temnějších polohách. Ale třeba zrovna „Mona Lisa ze Stodolní“ je veselejší, je inspirována příběhem jednoho z našich známých, který se bezhlavě zamiloval do striptýzové tanečnice z jednoho nejmenovaného klubu pro pány, právě na Stodolní ulici. Dojížděl za ní pravidelně a stále ji přemlouval, ať toho nechá, že ji zajistí lepší život. Evidentně se jejich představy o lepším životě rozcházely. Asi měla tanec raději. Stálo ho to spoustu peněz (o což jí asi šlo), ale dovedeš si představit, jak to stejně nakonec skončilo, neukecal ji. A nebo třeba Romanův text skladby „Příběh Panthera“. Je to trošku o našem zpěvákovi. Dalibor je profesionální řidič a těch dopravních prostředků vystřídal v životě už hodně. V textu mu k tomu Roman ještě přidal letadlo a ponorku. A v podstatě je to o tom, že když nemáš prachy, tak holky zdrhají spíš za těma movitějšíma. No a víš, jak je to u nás rockerů s těma prachama.


Někde dříve jsem zaznamenal zmínku o vámi pořádané akci "Grogfest". O co v tomto případě jde?
První ročník rockového festivalu „Grogfest“ jsme zorganizovali v dubnu 1999. Chtěli jsme posluchačům představit regionální kapely, které v té době tady v okolí existovaly. My jsme tehdy vlastnili solidní aparaturu i se zvukařem a měli jsme zkušenosti s pořádáním vlastních akcí a chtěli jsme umožnit i ostatním kapelám, aby předvedly svou tvorbu. Těch ročníků bylo nakonec celkem pět, ale museli jsme tuto aktivitu ukončit, protože ostatní kapely se postupně rozpadly a z toho zbytku už se moc fesťák nedal dělat. Tak třeba zase někdy příště.


Je v plánu k letošní desce nějaký klip a k jaké písni bude?
Když už je teď CD na světě, chtěli bychom příští rok s nějakým klipem vyrukovat. Zrovna teď v kapele probíhají bouřlivé diskuze, na kterou skladbu by to mělo být. Kluci by chtěli tak nejlépe na všechny, ale obávám se, že nám na to nevyjde finanční rozpočet. Do té doby se ale na našem webu určitě objeví nějaká další videa z našeho letošního koncertu a křtu. Zatím tam můžeš mrknout na pecku „Mona Lisa ze Stodolní“, kde si s námi zahrál i jeden z kmotrů, kytarista Andonis Civopulos, který se jako host podílel i na realizaci právě vydaného alba. Andonis s námi spolupracoval už na minulém albu „Visalaje“, ale letos jsme si přizvali ještě zpěvačku Moniku Agrebi, která si s Daliborem střihla na albu jeden krásný duet a na koncertě ho taky zazpívala.


Kde se dají vaše CD sehnat a za kolik se prodávají?
Všechen náš „merchandise“ můžeš sehnat na našich koncertech, případně na našem oficiálním webu www.grog.cz najdeš kontakt na kapelu i zboží, které je ještě k mání včetně CD. Tam jsou uvedeny i ceny. A kromě toho tam fanoušci najdou spoustu fotek, celou historii kapely, videa, texty, muziku, takže určitě to stojí za prostudování.


Co musí splňovat pořadatel, který by vás chtěl pozvat na nějakou svou akci?
Vůbec nic mimořádného. Jak jsem už říkal, nebráníme se žádné zajímavé nabídce a vždy jsme ochotni se domluvit tak, aby to bylo oboustranně výhodné. Takže nejlepší je kontaktovat nás telefonicky nebo e-mailem, všechny kontakty jsou k nalezení na našem webu, a na detailech se už dohodneme. Jsme aktivní i na facebooku, tak není problém nás kontaktovat případně i tam.


Dovol, abych ti popřál hezké svátky, a když by sis mohl na Vánoce ohledně kapely splnit jedno přání, jaké by to bylo?
Díky moc. Já bych také chtěl všem čtenářům a jejich blízkým popřát za kapelu Grog krásné a klidné vánoční svátky a pohodový rock 2017. A co bych si přál pro kapelu? Abychom mohli ještě dalších dvaadvacet let ve zdraví rozdávat svou muzikou pohodu a radost svým fanouškům a aby nám i nadále zachovali svou přízeň. Moc si toho vážíme.

Zobrazeno: 946x

Magua


» GROG: Nepotřebujeme se hnát za každovečerním hraním (19.12.2016)


PŘIDAT KOMENTÁŘ

Rozhovor | GROG: Nepotřebujeme se hnát za každovečerním hraním | Hard Music Base


O NÁS
PRAVIDLA
KONTAKT© 2008-2018. Částečné nebo úplné kopírování materiálů je možné pouze se svolením HardMusicBase.cz a odkazem na zdroj.

TOPlist